معرفی رشته اقتصاد

اقتصاد ، رشته ای که به طور حتم تعداد کثیری از از قبول شدگان این رشته بدون هیچ آشنایی و علاقه ای گام به این عرصه خطیر نهادند. اما اقتصاد چیست ؟

شاید همه ی شما دوستان اولین عناوینی که به همراه نام اقتصاد در ذهنتان پدیدار شود تورم ، پول ، رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی باشد اما این عناوین زیر مجموعه یکی از دروس اقتصادی به نام اقتصاد کلان می باشد و صد البته جزیی از اقتصاد و نه تمام آن. اقتصاد می تواند در سطح وسیعی چون جهان ( تجارت بین الملل ) ، کشور ( اقتصاد کلان ) ، صنعت ( آب ،نساجی،...) و بخش ( کشاورزی،... ) مورد بررسی قرار گیرد.

علت اصلی به وجود آمدن علم اقتصاد را می توان در واژه ای به نام " کمیابی " جویا شد. کمبود منابع و نیازهای بی پایان آدمی و علم اقتصاد دلالت بر آن دارد که عقلایی ترین شیوه های استفاده از منابع محدود در همه سطوح ( از فرد، بنگاه، کشور، جهان ) در علم اقتصاد مورد بررسی قرار می گیرد.

تفاوت های علم اقتصاد با سایر علوم طبیعی :

الف) موضوع مورد مطالعه : در علم اقتصاد موضوع مورد مطالعه رفتار انسان است در حالیکه در علوم طبیعی موضوع مورد مطالعه ماده است.

ب) آزمایشگاه : متخصصین علوم تجربی جهت تبیین پدیده ها و واقعیت ها ، آزمایشگاه کنترل شده در اختیار دارند در حالیکه در علم اقتصاد چنین آزمایشگاهی میسر نیست.

ج) مفروضات : در علوم جهت ساده سازی واقعیت ها ناچار به صرف نظر کردن از برخی جزییات و ایجاد یکسری فرضیات هستیم . ار آنجا که در مطالعه علم اقتصاد با انسان سروکار داریم و انسان رفتارهای تصادفی از خود نشان می دهد لذا جهت ساده سازی واقعیت ها نیاز به مفروضات بسیار زیاد است در حالیکه در علوم طبیعی با مفروضات کمتر می توان به ساده سازی و تبیین واقعیت ها و پدیده ها اقدام کرد.

د) شرایط زمانی و مکانی : علوم طبیعی مستقل از شرایط زمانی و مکانی است به طوریکه یک متغیر بر متغیر دیگر ، صرفنظر از شرایط زمانی و مکانی ، نتیجه یکسانی خواهد داشت در علم اقتصاد چنین شرایطی وجود ندارد به طوری که اگر یک سیاست اقتصادی در یک جامعه منجر به یک پاسخ شود هیچ دلیلی ندارد که همان سیاست در جای دیگر همان نتیجه را بدهد در علم اقتصاد سیاست های اقتصادی با توجه به شرایط زمانی نتایج متفاوت را به دنبال دارد در حالی که در علوم طبیعی این چنین نیست.

به این ترتیب با توجه به مشخصه های علم اقتصاد به نظر می رسد که این علم کمی پیچیده تر از علوم طبیعی است.

با اقتباس از اقتصاد خرد نادر مهرگان انتشارات نور علم و مقاله علی سرزعیم " درباره انتخاب رشته اقتصاد " از سایت رستاک  

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۰ مرداد۱۳۸۹ساعت توسط سپهر |